logo supper با ارسال عدد 1 به 10005095 با کارشناسان ما در ارتباط باشید!
ورود به دپوچی
پروفایل خانه وبلاگ

تفکیک زباله در منزل | فواید تفکیک زباله منزل

02 اردیبهشت ماه 1400
کد مطلب: 60a27634

 

 

یکی از موضوعاتی که در سالهای اخیر بسیار مهم و قابل توجه شده است؛ تفکیک زباله و بازیافت آن می­باشد. در سال­های گذشته تمام زباله­ها و مواد دورریختنی را مردم به صورت یکجا و بدون تفکیک به سطل زباله می ­انداختند اما با گذشت زمان و توسعه صنعت بازیافت، تفکیک زباله در بین خانواده­ها رواج پیدا کرده و امروزه کمتر کسی است که زباله­های تر و خشک را از همدیگر جدا نکنند.

در این بین مشاغلی که به خرید ضایعات فلزی می پردازند نیز می­توانند در بازیافت زباله­ ها کمک زیادی به چرخه اقتصادی و محیط زیست نمایند. اما تفکیک زباله­ها از یکدیگر کاری آسان و ساده است از همین رو بهتر است از مبدا تولید زباله یعنی منازل، اقدام به جداسازی آنها نمود. به همین منظور در ادامه به شیوه تفکیک زباله در منزل و فواید و مزایای آن می­پردازیم.

 

انواع زباله منزل

در ابتدا بهتر است با انواع زباله آشنا شوید تا بتوانید برای تفکیک آنها از یکدیگر دقیق­تر و راحت­تر عمل کنید.

زباله­ها را به طور کلی می­توان به  3 بخش تقسیم کرد.

  1. زباله­های تَر
  2. زباله­های خشک
  3. زباله­های خطرناک

 

زباله تَر

بیشترین حجم تولید زباله در منازل به زباله­های تَر اختصاص دارد. این دسته از زباله­ها عموماً مواد غذایی و خوراکی­ها هستند. زباله­های تَر امکان فاسد شدن را دارند و باعث ایجاد آلودگی زیادی می­شوند؛ از همین رو باید به سرعت جمع­آوری و تحویل بازیافت داد.

در مراکز بازیافت از این نوع زباله­ها برای تولید کود و یا کمپوست استفاده می­گردد.

موادی مانند سبزیجات، میوه­جات، روغن، تخم مرغ و... جزء این دسته از زباله ­ها به شمار می­رود.

عکس تفکیک زباله در منزل |

 

زباله خشک

زباله­های خشک در صنعت بازیافت بسیار مهم و مفید هستند. زیرا این نوع از زباله امکان برگشت مجدد به چرخه تولید و صرفه­جویی اقتصادی را دارند. موادی مانند کاغذ، شیشه، پلاستیک و فلزجات در این دسته از زباله­ها قرار می­گیرند. البته برای این گونه از زباله­ها نیز شرکت­هایی وجود دارند که اقدام به خرید ضایعات می­نمایند و می­توانید محصولات فلزی خود را با قیمتی مناسب بفروشید.

عکس تفکیک زباله در منزل

 

زباله خطرناک

اینگونه از زباله­ها معمولا در مراکز درمانی تولید می­شوند و باید طبق اصول خاصی اقدام به بازیافت آنها شود. موادی مانند سرنگ­ها، تیغ و... جزء این دسته از زباله ­ها به شمار می­رود. می­توانید برای آگاهی از نحوه بازیافت زباله­های خطرناک مقاله بازیافت زباله‌­های بیمارستانی را مطالعه نمایید.

 

نحوه بازیافت زباله در منزل

حال که با انواع اصلی زباله آشنا شدید در ادامه به شیوه تفکیک زباله در منزل می­پردازیم.

برای این منظور ابتدا 2 عدد کیسه زباله در مکانی که مخصوص به زباله­ها است قرار دهید. در خانه معمولا زباله­های تَر و خشک تولید می­شوند. به همین دلیل 2 عدد کیسه زباله برای تفکیک آنها کافی است. سپس زباله­های تر و خشک را در درون آنها بریزید.

اما برای جداسازی زباله در منزل بهتر است مواردی را رعایت نمایید.

در ابتدا سعی کنید تا جایی که امکان دارد زباله­های تَر را تبدیل به زباله­های خشک نمایید. زیرا شیرابه­ای که از زباله­های تَر ایجاد می­­شود باعث بیماری و آلودگی­های فراوانی می­گردد. به عنوان مثال می­توانید با نریختن بلافاصله و سریع تفاله­های چایی در کیسه زباله به خشک شدن آن کمک نمایید.

پیشنهاد می­کنیم در بخش زباله­های خشک نیز شیشه و کاغذ را از همدیگر تفکیک کنید.

همچنین زباله­های مربوط به شیشه و پلاستیک را بهتر است تمیز کرده و سپس در کیسه زباله بریزید.

در بخش بازیافت کاغذ نیز آنها را مچاله نکنید. همچنین دقت نمایید که رسیدهای بانکی، کاغذهای چسب­دار و... امکان بازیافت شدن ندارند.

 

فواید تفکیک زباله

تفکیک زباله و بازیافت آن فواید و مزایای زیادی دارد. می­توان اصلی­ترین مزیت آن را کمک به محیط زیست و صرفه­جویی اقتصادی در تولید محصولات نام برد.

اما این امر فواید گوناگون دیگری را نیز دارد که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می­کنیم.

 

مواد قابل بازیافت

اما در انتها سوالی که برای خیلی از افراد مطرح می­شود این است که چه موادی قابلیت بازیافت را دارند. در ادامه لیستی از مواد قابل بازیافت را برای راحتی شما عزیزان ارائه می­دهیم.

 

جمع بندی

در نهایت نیز توصیه می­کنیم برای جلوگیری از تولید زباله، تا جای امکان از مصرف غذاهای بیرون خودداری کنید و همچنین با استفاده چندباره از مواد نایلونی و پلاستیک ­جات باعث تولید کمتر اینگونه از زباله ­ها شوید.

در این مقاله سعی کردیم به نحوه تفکیک زباله در منزل و انواع زباله­ها بپردازیم. امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب درج شد؛ برایتان مفید بوده و بتواند شما را در زمینه تفکیک زباله کمک نماید.

دپوچی دوستدار محیط زیست، با ارائه خدماتی مانند خرید ضایعات همواره کنار شماست. کافیست با ما تماس بگیرید تا نیروهای مجرب دپوچی در کمترین زمان در محل حاضر شوند.

 

 

 

اشتراک گذاری مطلب

نظر خود را در مورد این مطلب ثبت کنید!

:نام و نام خانوادگی
:شماره همراه
:عنوان
:متن
*اطلاعات شخصی نظیر شماره همراه شما برای سایر مخاطبین نشان داده نمیشود.
نظرات شما درباره این مطلب

برای این مطلب تا کنون نظری به ثبت نرسیده است

مطالب آموزشی

سایر مطالب وبلاگ دپوچی

مشاهده همه