logo supper با ارسال عدد 1 به 10005095 با کارشناسان ما در ارتباط باشید!
ورود به دپوچی
پروفایل خانه وبلاگ

ضایعات کشاورزی | فواید استفاده از ضایعات کشاورزی

01 فروردین ماه 1400
کد مطلب: 607b2b74

در ایران به دلیل تعدد وجود زمین­های کشاورزی و زراعتی، تولید ضایعات کشاورزی در سطح وسیعی انجام می­شود. ضایعات کشاورزی نیز مانند سایر پسماندها می­تواند فواید زیادی داشته باشد. به همین دلیل ما در سامانه اینترنتی دپوجی تصمیم گرفتیم شما را با فواید و تولیداتی که می­توان از طریق ضایعات کشاورزی ایجاد کرد؛ آشنا کنیم.

 

دلیل ایجاد ضایعات کشاورزی

 

طبق آمار منتشر شده، تولید ضایعات کشاورزی در ایران 35 برابر سایر کشورها بوده و همچنین در تولید ضایعات میوه نیز، ایران رتبه نخست را در بین سایر کشورها کسب کرده است. در ابتدا توضیح مختصری درباره دلایل حجم بالای ضایعات کشاورزی در ایران می­دهیم.

مهمترین عاملی که باعث تولید ضایعات کشاورزی می­­شود؛ شیوه­های برداشت به صورت سنتی می­باشد که موجب تولید اینگونه از پسماندها شده است. از دیگر عوامل ایجاد ضایعات کشاورزی استفاده از وسایل و ماشین­آلات قدیمی و حمل و نقل نامناسب محصولات کشاورزی است. از سایر عواملی که موجب ایجاد حجم بالای پسماندهای کشاورزی می­شود؛ می­توان به عدم آموزش کشاورزان، نبود برنامه­ریزی، بهره­مند نبودن از امکانات به روز و تجهیزات لازم اشاره کرد.­

فرآوری ضایعات کشاورزی

فرآوری و تبدیل ضایعات کشاورزی به محصولات مفید و پرکاربرد روشی برای صرفه­جویی اقتصادی است. هر سال در هنگام برداشت محصولات کشاورزی تعداد زیادی از آنها از بین رفته و تبدیل به پسماند کشاورزی می­شوند.

عده­ای از کشاورزان به دلیل عدم آگاهی کافی، آنها را از بین برده و دور می­اندازند. اما کشاورزانی که از فواید این ضاببات مطلع هستند؛ آنها را جمع­آوری کرده و به مراکزی که در زمینه خرید ضایعات فعالیت می­کنند؛ می­فروشند. این کار باعث افزایش درآمد کشاورزان نیز می­شود.

 

فواید استفاده از ضایعات کشاورزی

در باب فواید استفاده از ضایعات کشاورزی می­توان به موارد گوناگونی اشاره کرد. اما ما در این مقاله به 2 مزیت کاربردی این نوع از ضایعات می­پردازیم.

  1. تولید کود از ضایعات کشاورزی
  2. تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی

     

1.تولید کود از ضایعات کشاورزی

اولین مزیتی که می­خواهیم درباره آن صحبت کنیم مریوط به تولید کود از ضایعات کشاورزی است. معروف­ترین و پرکاربردترین کودی که در مزارع کشاورزی استفاده می­شود؛ کود کمپوست است. این کود از پسماندها و ضایعات کشاورزی تشکیل می­شود. کود کمپوست به دلیل حاصل­خیز بودن و غنی بودن آن از مواد مفید و موثر در رشد محصولات مزارع کشاورزی، طرفداران زیادی دارد.

کمپوست جزء کودهای آلی به شمار می­رود اما در کنار همه مزایایی که دارد؛ معایبی را نیز با خود به همراه می­آورد. این نوع از کودهای آلی، علاوه بر استفاده از ضایعات کشاورزی از ضایعات خانگی نیز تشکیل می­شود­. به همین دلیل ممکن است میکروب­ها و آلودگی­هایی نیز داشته باشد. پس می­توان از ضایعات کشاورزی برای تولید کود بهره­مند شد.

 

2.تولید خوراک دام از ضایعات کشاورزی

از ضایعات کشاورزی می­توان در تولید خوراک دام نیز استفاده کرد. این کار 3 مزیت مهم را با خود به همراه دارد.

اولین مزیت استفاده از پسماندهای کشاورزی در تولید خوراک دامی، سالم بودن و مفید بودن آن برای دام و طیور است.

دومین فایده­ای که این نوع خوراک دامی برای حیوانات دارد این است که میزان باکتری و آلودگی آن پایین بوده و آسیبی به دام وارد نمی­شود.

آخرین مزبت مهم استفاده ضایعات کشاورزی در خوراک دامی فراوانی آن است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم؛ به دلیل گستردگی و فراوانی زمین­های کشاورزی، ضایعات و پسماندهای زیادی در این زمین­ها تولید می­شود که اگر کشاورزان و افراد فعال در این حوزه آنها را جمع­آوری کرده و تبدیل به خوراک دامی کنند؛ می­توانند حجم وسیعی از نیاز دام­ها را تامین نمایند. علاوه بر اینکه به واسطه این کار می­توان از آلودگی­های زیست محیطی نیز جلوگیری کرد.

سخن آخر

شاید فعالان حوزه بازیافت و خرید ضایعات، کمتر به ضایعات کشاورزی توجه کنند. در حالی که بخش اعظمی از پسماندها متعلق به ضایعات کشاورزی است. در این مقاله دلایل وحود گستردگی این نوع از پسماندها و همچنین راه­های تبدیل آن به مواد مصرفی مفید و قابل استفاده را بیان کردیم. امیدواریم با مطالعه آن بتوانیم در زمینه آگاهی بخشی افراد فعال در زمینه کشاورزی و زراعت محصول، گام موثری برداریم.

اگر نیاز به خرید ضایعات دارید؛ می­توانید با شماره­های سامانه اینترنتی دپوچی تماس گرفته تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

دپوچی دوستدار محیط زیست، همیشه در کنار شماست. کافیست با ما تماس بگیرید.

 

سمساری در شمال تهران

سمساری در غرب تهران

سمساری در شرق تهران

 

اشتراک گذاری مطلب

نظر خود را در مورد این مطلب ثبت کنید!

:نام و نام خانوادگی
:شماره همراه
:عنوان
:متن
*اطلاعات شخصی نظیر شماره همراه شما برای سایر مخاطبین نشان داده نمیشود.
نظرات شما درباره این مطلب

برای این مطلب تا کنون نظری به ثبت نرسیده است

مطالب آموزشی

سایر مطالب وبلاگ دپوچی

مشاهده همه