logo supper با ارسال عدد 1 به 10005095 با کارشناسان ما در ارتباط باشید!
ورود به دپوچی
پروفایل خانه وبلاگ

زباله های خطرناک | زباله های خطرناک خانگی

01 فروردین ماه 1400
کد مطلب: 6075b0db

زباله‌های خطرناک  

زباله­‌ها انواع مختلفی دارند. یکی از آنها زباله­های خانگی است. در بین افراد فعال در حوزه بازیافت و جمع­آوری پسماندهای زباله، از پسماندهای خانگی به عنوان زباله های خطرناک یاد می­شود.

نحوه تفکیک و جمع آوری پسماند­های خطرناک مانند زباله های بیمارستانی، شیوه و نکات مهمی دارد. از همین رو، دپوچی به عنوان شرکتی باتجربه در زمینه خرید ضایعات تصمیم گرفته است تا در قالب مقاله­ای شما را با زباله­های خانگی آشنا کند.

 

زباله های خطرناک چیست؟

در ابتدا به توضیح مختصری درباره زباله­ های خطرناک می­پردازیم.

به طور کلی، زباله و پسماندهایی که برای سلامتی خطر آفرین باشد جزء دسته زباله­های خطرناک به شمار می­رود.

در این بین زباله های بیمارستانی و خانگی را جزء این دسته از پسماندها قرار می­دهند.

اما زباله­های خانگی که شامل مواد باقی مانده از مواد خوراکی است؛ علاوه بر خطرناک بودن جزء باارزش ترین مواد بازیافتی نیز به شمار می­رود.

 

انواع زباله‌های خانگی

زباله­های خانگی نیز مانند سایر پسماندها باید تفکیک شده و در دسته بندی مشخصی هر زباله قرار گیرد. برای این منظور باید ابتدا با انواع زباله های خانگی آشنا شوید.

زباله‌­های خانگی انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به 6 دسته زیر تقسیم می­شوند.

مانده مواد غذایی

اولین دسته از زباله­‌های خانگی، پس مانده مواد غذایی است. مانند سبزی، روغن، استخوان­ها و...

پلاستیک‌­جات

پلاستیک­جات که جزء موادی است که در بین ایرانیان بسیار پرمصرف است و روزانه مقدار قابل توجهی از آن تولید و بازیافت می­شود. مانند بطری­ها، ظرف­های یک بار مصرف و....

فلزات

قوطی­های فلزی مثل قوطی نوشابه جزء این دسته قرار می­گیرند. همچنین برای خرید ضایعات فلزی نیز می­توان از آنها نام برد.

کاغذ

انواع روزنامه­ها، کاغذها و دفاتر جزء دسته بازیافت کاغذی قرار دارد که این گروه نیز حجم بالایی از پسماندها را تشکیل می­دهد.

الکتریکی

با رشد تکنولوژی میزان وسایل الکتریکی و برقی در منازل رو به افزایش است. و یکی از زباله­های ایجاد شده در خانه­ها پسماندهای الکتریکی است که از آنها نیز به عنوان زباله­های خانگی نیز یاد می­شود.

شیشه

و دسته آخری که جزء زباله­های خانگی محسوب می­­شود؛ شیشه­جات است. مانند شیشه­های شکسته و یا بطری­های شیشه­ای نوشابه و...

 

زباله‌های خطرناک خانگی

مواردی که در قسمت پیشین به آن اشاره کردیم جزء پسماندهای خانگی بی خطر هستند. اما بعضی از زباله­ها جزء گروه پرخطر به حساب می­آیند.

اگر وسایلی مانند اسپری حشره­کش، دارو و لامپ دارید؛ باید بدانید که این نوع زباله­ها در گروه زباله های خطرناک دسته بندی می­شوند و باید در جمع­آوری آنها دقت نمایید.

 

تفکیک زباله‌های خانگی

حال که با انواع زباله­های خانگی آشنا شدید موضوع مهمی که باید به آن پرداخت؛ نحوه تفکیک آنها از یکدیگر است.

در مقاله­های گذشته به  طور مفصل درباره دلایل اهمیت بازیافت زباله­ها از یکدیگر پرداختیم. اما به طور کلی، فواید بازیافت زباله­ها را می­توان به صورت اختصار اینگونه بیان نمود.

  1. با بازیافت زباله می­توان به حفظ منابع طبیعی کمک کرد.
  2. باعث محافظت از حیات وحش و طبیعت مانند جنگل­ها می­شود.
  3. با توجه به کاهش نیاز به مواد اولیه برای تولید محصول، موجب صرفه­جویی اقتصادی می­گردد.
  4. به دلیل نیاز کمتر هنگام استفاده از محصولات بازیافتی برای تولید مواد جدید، باعث صرفه­جویی در مصرف انرژی می­گردد. این موضوع سبب کم شدن گارزهای گلخانه­ای نیز می­شود.

 زباله­های خانگی به دو نوع زباله خشک و تَر تقسیم می­گردد. برای سهولت در امر بازیافت و تفکیک آنها بهتر است خانواده­ها در منازل خود هنگام جمع­آوری بازیافت­ها، در دو کیسه مجزا آنها را بریزند.

موادی غذایی و باقی مانده خوراکی­ها، جزء زباله­های تَر به شمار می­رود. اما کاغذها و شیشه­ها در دسته زباله­های خشک قرار می­گیرند.

دقت نمایید که زباله­های خطرناک خانگی مانند موادی که به مرور زمان دچار تغییرات شیمیایی می­شوند و یا امکان انفجار دارند را باید در مکانی جدا جمع­آوری کرد.

جمع بندی

ما به کَرات راجع­به انواع زباله­ها صحبت کرده ایم. در این مقاله به پرمصرف­ترین و وسیع­ترین نوع زباله­ها یعنی زباله های خانگی اشاره کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله مانع از ایجاد زباله های حطرناک شوید و همچنین در تفکیک و جداسازی آنها از سایر پسماندهای خانگی نهایت دقت و تلاش خود را کرده تا آسیبی به کسی وارد نشود.

دپوچی با خرید ضایعات همواره کنار شماست. کافیست عدد 1 را به سامانه 10005095 ارسال کرده و یا با شماره­های دپوچی تماس بگیرید.

 

سمساری در شمال تهران

سمساری در غرب تهران

سمساری در شرق تهران

 

اشتراک گذاری مطلب

نظر خود را در مورد این مطلب ثبت کنید!

:نام و نام خانوادگی
:شماره همراه
:عنوان
:متن
*اطلاعات شخصی نظیر شماره همراه شما برای سایر مخاطبین نشان داده نمیشود.
نظرات شما درباره این مطلب

برای این مطلب تا کنون نظری به ثبت نرسیده است

مطالب آموزشی

سایر مطالب وبلاگ دپوچی

مشاهده همه