logo supper با ارسال عدد 1 به 10005095 با کارشناسان ما در ارتباط باشید!
ورود به دپوچی
پروفایل خانه وبلاگ

تاریخچه بازیافت ضایعات در ایران

11 بهمن ماه 1399
کد مطلب: 6027d7a1

تاریخچه بازیافت ضایعات

 

یکی از دغدغه‌های انسان تولید زباله و آلوده شدن محیط زیست است که برای کاهش آلودگی و صرفه جویی در اقصاد وانرژی مسئله بازیافت نقش مهمی دارد.

در کشورهای صنعتی به دلیل تولید و مصرف بالای کالاها، بیشترین زباله‌ها تولید می‌شود. زباله‌های تولید شده در چرخه بازیافت قرار می‌گیرند.

بازیافت در ایران قدمتی طولانی دارد. بازیافت تقریبا از چند هزار سال پیش آغاز شده است. در گذشته وسایل فلزی تولید می‌کردند و اگر آن وسیله می‌شکست یا دیگر قابل استفاد ه نبود، آن را ذوب می‌کردند و کالایی جدید با آن می‌ساختند.

در جنگ جهانی اول و دو، مردم کشورهایی که درگیر جنگ بودند، کاغذ و فلز را جمع آوری می‌کردند تا به اقتصاد جنگ کمک کنند و چیزی هدر نرود.

در دهه 1970 میلادی، سطح آگاهی مردم نسبت به محیط زندگی و آلودگی‌های اطراف بیشتر شد و مراقبت از محیط زیست و دفن زباله روند جدیدی را پیش گرفتند.

 

بازیافت ضایعات چیست؟

بازیافت به مراحلی گفته می‌شود که پسماند و مواد زائد دوباره به چرخه تولید باز گردند. مراحل شامل تفکیک زباله و جداسازی سپس فرایند پردازش و تبدیل به منظور مفید ساختن پسماندها برای مواد اولیه یا کاربردهای دیگر می‌باشد.

بازیافت موجب بدست آوردن مواد خام ارزشمند می‌شود. بازیافت به دو روش کمپوست و بازیافت معمولا انجام می‌شود. کمپوست باعث حاصل خیزی زمین کشاورزی به کار می‌رود و دیگری برای ساخت وسیله جدید استفاده می‌شود.

بازیافت یک راه حل برای مشکلات زیست محیطی است و یک امر اقتصادی و تکنولوژیک مطرح شده است. یکی از نیازهای جامعه بازیافت است. هر روزه بازیافت در حال رشد و توسعه می‌باشد. در بیشتر موارد بازیافت راهی برای دور کردن زباله و پسماند از محل زندگی است.

بازیافت از سوزاندن زباله و دفن پسماند در زمین کمتر می‌کند و اینگونه به حفظ محیط زیست کمک می‌کند همچنین باعث حفظ انرژی و کم شدن آلودگی می‌شود.

 

تاریخچه بازیافت ضایعات در ایران

تاریخچه بازیافت هر کشور به سابقه صنعتی آن بستگی دارد. با افزایش تولید و بالا رفتن نیاز و کم بودن منابع، استفاده دوباره از کالا در فرایند تولید و مصرف به عنوان یک راه حل خوب مورد توجه قرار گرفت.

ایران در سال 1313 اولین کارخانه بازیافت کاغذ را تاسیس کرد. دومین کارخانه در سال 1335 به عنوان مقوا سازی شرق تهران و سومین کارخانه بازیافت در سال 1336 در کهریزک تاسیس شد.

از گذشته برای کشاورزان و روستاییان، استفاده از مواد زائد انسانی و گیاهی یک امر عادی بود. کشاورزان اصفهانی و یزدی از ارزش این مواد و اثر آن در افزایش محصولات کشاورزی آگاه بودند.

کارخانه کمپوست اصفهان با ظرفیت روزانه صد تن در سال 1348 تاسیس شد. کارخانه تولید کود گیاهی در تهران در سال 1351 تاسیس شد.

کارخانه کمپوست اصفهان به علت رعایت نکردن بهداشت و قرار داشت در محدوده شهری تعطیل شد اما در سال 1368 کارخانه کمپوست جدیدی در اصفهان بهره برداری شد که همچنان این کارخانه مشغول به کار است.

به این ترتیب کارخانه‌های مختلفی به منظور بازیافت زباله  و ضایعات برای تولید منبع و مواد اولیه همچنین انرژی مورد نیاز ساخته شدند.

طبق آماری که اعلام شده است این کارخانه ها دو درصد بازیافت و 19 درصد کمپوست تولید کرده‌اند. کارخانه کامپوست در شهرهای دیگری مانند مشهد، سمنان، همدان، گرگان، کرج، تبریز، بابل، کرمانشاه و غیره تاسیس شده‌اند و مشغول به کار هستند. شهرهای شمال کشور به دلیل تراکم جمعیت بالا و حجم زیادی گردشگر در بیشتر روزهای سال و نبود مکانی مناسب برای دفن زباله ها فرایند بازیافت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

خلاصه کلام

بازیافت مواد جزئی از فرهنگ جامعه ما شده است و به دلیل مشکلات زیست محیطی تولید زباله، سازمان و مراکز مختلف با تلاش فراوان این بخش فرهنگ جامعه را گسترش دادند. از طرفی افزایش جمعیت، مشکلات اقتصادی و کم بودن منابع طبیعی تا توجه به بازیافت افزایش یابد.

بازیافت از اهمیت زیادی برخوردار است و نقش مهمی در زندگی ما و حفظ محیط زیست دارد.

 

بیایید همین الان گامی در جهت زیباتر کردن محیط زندگی و محیط زیست خود برداریم

www.hintonswaste.co.uk

اشتراک گذاری مطلب

نظر خود را در مورد این مطلب ثبت کنید!

:نام و نام خانوادگی
:شماره همراه
:عنوان
:متن
*اطلاعات شخصی نظیر شماره همراه شما برای سایر مخاطبین نشان داده نمیشود.
نظرات شما درباره این مطلب

برای این مطلب تا کنون نظری به ثبت نرسیده است

مطالب آموزشی

سایر مطالب وبلاگ دپوچی

مشاهده همه